Masopust - originální česká lidová tradice (akce zrušena)

S průvodcem Janem Kročou jsme se měli vydat 14. února 2021 na tradiční "Masopust". Komentovaná vycházka byla bohužel z důvodu mimořádných vládních nařízení (kvůli COVID-19) zrušena.

Masopust – originální česká lidová tradice
Masopust je originální období plné lidových zvyků, které začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a trvá až do začátku postní doby před Velikonocemi. Obsahuje řadu obřadů a zvyků z původní lidové tradice.
Slaví se hlavně jeho závěrečné tři dny. Závěr masopustu má v různých regionech vlastní označení. Je známý např. jako fašank, ostatek, šibřinky, končiny.
Termín masopustu se určuje podle data Velikonoc (Velikonoční neděle vychází v roce 2021 na 4. dubna). Masopustní úterý předchází Popeleční středě, která v letošním roce připadá na 17. února. Právě ona zahajuje předvelikonoční postní období.

Hlavní svátky Masopustu:
Tučný čtvrtek – předchází Popeleční středě. Příprava na masopust tradičně začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí (odtud název „tučný čtvrtek“ či „tučňák“). Podle tradice má v tento den člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Taneční neděle - hlavní masopustní zábava tradičně začínala v neděli. Po bohatém obědě se lidé chystali na taneční zábavu, která se často protáhla až do rána. V každém kraji si lidé vymysleli jiné názvy a jiné zvyklosti. Například v Praze vznikly v 18. století masopustní plesy zvané
reduty, určené pro bohatší vrstvy.

Maškarní úterý - bylo vyvrcholením masopustu. Právě tento den se pořádaly průvody maškar nebo se předváděly žákovské divadelní hry. K nejoblíbenějším námětům patřil soud s opilcem Bakchusem
Popeleční středa následuje po masopustním úterý. Připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a je vlastně prvním dnem postní doby.


Exkurze na tradiční pražský masopust 14. února 2021
/ akce ZRUŠENA! /
Jedna z mála lidových tradic na území Prahy. Masopustní průvod masek v kulisách Malé Strany a Hradčan vychází z Loretánského náměstí na Kampu.

Sraz účastníků v 13.00 před hostincem U Černého vola na Pohořelci.
Masky se zastavují v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, Mostecké a na Malostranském náměstí. Po cestě bude hrát Pražský pouťový orchestr a Chlapecký sbor Bruncvík.

Vyvrcholení masopustu s veselicí a příchodem masek je plánováno na 16.00 hod. K dispozici bude zabijačka, slivovice, svařené víno a masopustní speciality.
Po cestě budeme účastníkům vysvětlovat symboliku lidových tradic a jednotlivých masopustních masek.


Zdroj foto: https://www.praha3.cz/radnicni-noviny

Galerie k článku