Výukové video pro vietnamskou komunitu: Je správné chválit děti? / Tán thưởng trẻ nên hay không nên?

Chválili Vás rodiče, když jste byli malí? Chválíte i vy svoje děti? Zkuste si představit, jaké by to bylo, kdybyste za celý svůj život neslyšeli jediné slovo chvály nebo uznání, bez ohledu na to, jak moc byste se snažili. Jak byste se cítili? Asi jako ve Vietnamu :-)

Mezi českou a vietnamskou kulturou existuje mnoho odlišností, výchovu dětí nevyjímaje. Naše země mají odlišnou historii, kulturní tradice, rodinné hodnoty a mnohé další. Proto je pro Vietnamce žijící v České republice často složité pochopit naše zvyky a chování. Jednou z odlišností je například přístup k chválení dětí.

Většina Vietnamců (obzvláště těch starších a tradičně smýšlejících) je předsvědčena, že chválením se děti zkazí a rozmazlí. Obávají se, že pochválené dítě se přestane snažit. Jistě jim dáme za pravdu, že když se to s chválením přehání, není to pro dítě dobré. Je ale možné najít správnou míru chválení, která je pro dítě naopak prospěšná. Proto jsme ve spolupráci s naší interkulturní asistentkou Thu Ha (“Hankou”) Nguyenovou a psycholožkou Pavlou Volfovou připravili malý videonávod, jak správně chválit děti.

Video je ve vietnamštině a češtině s titulky, mohou se z něj tedy něco přiučit jak vietnamští, tak čeští rodiče.

Doporučená literatura k tématu:

Adele Faber, Elaine Mazlish: Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly / Nói Sao Cho Trẻ Chịu Nghe & Nghe Sao Cho Trẻ Chịu Nói

Adele Faber, Elaine Mazlish: Jak mluvit, aby se děti lépe učily doma I ve škole / Nói Sao Cho Trẻ Chịu Học Ở Nhà Và Ở Trường

Užitečné kontakty/Liên hệ:

Centrum pro integraci cizinců
www.cicpraha.org

Meta, o. p. s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů
www.meta-ops.cz

InBáze, z. s.
www.inbaze.cz

Hlavní město Praha
www.metropolevsech.eu

Làm Cha Mẹ CZ, z.s.
https://www.facebook.com/groups/lamchamecz/

Video bylo realizováno v rámci projektu Rodina pro rodiny II.