Oslavili jsme Ukrajinské Vánoce

Projekt rodina pro rodiny II. se snaží nejen přiblížit českou kulturu cizincům, kteří u nás žijí, ale také ukázat to nejlepší z kultury cizinců rodilým Čechům a všem, kdo mají zájem poznávat něco nového. A protože dobré jídlo je už od pradávna tím nejlepším mostem mezi kulturami a národy, v rámci projektu pořádáme také tematické večery s vařením a povídáním o cizích krajích.

Po úspěšném vietnamském či kubánském vaření jsme se rozhodli představit jídla ukrajinská. A protože se blíží Vánoce, požádali jsme skvělou kuchařku Galinu Ageevu, aby nám uvařila něco dobrého právě z předvánočního a vánočního období. A tak jsme měli možnost ochutnat neskutečných 12 chodů (které v ukrajinské tradici představují 12 apoštolů). Zjistili jsme, jak vypadá sladká kutja, jak uvařit výtečné pelmeně, vareniky nebo jak chutná ukrajinský bramborový salát. Všechna jídla byla skvělá a jejich vůně se linula celým kempem Pražačka (kde sídlí náš projekt Rodina pro rodiny, takže k naší veselé společnosti malých i velkých strávníků postupně přibývali také náhodní kolemjdoucí.

Ale protože nejen jídlem živ je člověk, pro návštěvníky naší akce jsme si připravili také zajímavé povídání o Ukrajině a jejích vánočních zvycích. Paní Galina měla plné ruce práce, vyprávění se proto ujala její kamarádka Radmila Drake. Dnes už tedy víme, že Ukrajinci slaví Vánoce podle juliánského kalendáře, tedy až 7. ledna. Dárky dětem nosí podle pravoslavné tradice již před Vánoci Mikuláš, od dob vlády komunistického režimu ho v některých rodinách nahradil Děda Mráz se svou pomocnicí Sněhurkou. Vánoční stromeček Ukrajinci nazývají "novoročna jalynka", samotný Štědrý večer pak "Svjatyj večir".

Především za západní Ukrajině zdobí štědrovečerní stůl tzv. didukh, symbol štěstí a prosperity, spletený z pšeničných klasů a ozdobený pentlemi. Typickou ukrajinskou vánoční ozdobou je také pestrobarevná hvězda nebo na první pohled trochu děsivá pavoučí síť s pavoučkem. Pavoučka ale není potřeba se obávat - naopak, je to také symbol štěstí. (Stará legenda praví, že malí pavoučci navštívili o Štědrém večeru velmi chudou rodinu, která si nemohla dovolit ozdobit stromeček ozdobami, a celý stromek obalili krásnými pavučinkami. Tyto pavučinky se pak do rána změnily ve stříbro a zlato a rodina už nikdy netrpěla nouzí).

Za zvuku tradičních ukajinských koled ("Radujsja", "Dobryj večir" nebo "Schedrivka") si s námi vánoční atmosféru vychutnaly české, ukrajinské i další rodiny s dětmi.

Přejeme všem zúčastněným i ostatním našim klientům šťastné a veselé Vánoce a těšíme se na další setkání!

Recepty ke stažení zde:

Základní fakta o Ukrajině:

Velikost: 603 700 km²
Počet obyvatel - 44 milionů
Sousední státy: Slovensko, Polsko, Bělorusko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko

Hlavní město - Kyjev
Náboženství - pravoslavné, řeckokatolické
Jazyk - ukrajinština
Prezident - Volodymyr Zelenskyj

Slavní Ukrajinci:
Prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol, spisovatel Michail Bulgakov, hudební skladatel Sergej Prokofjev, Serhij Bubka (skok o tyči), gymnastka Larysa Latyninová (18 olympijských medailí, nejúspěšnější olympionička všech dob). modelka a herečka Olga Kurylenko, herečka Mila Jovovich, boxeři bratři Kličkovi aj.

Rodina pro rodiny II
Projekt zaměřený na začleňování rodin cizinců do české společnosti.
Projekt Rodina pro rodiny II reg. č. CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000790 je spolufinancován EU. Realizátorem projektu je My.Aktivity o.p.s.

Galerie k článku