Program akcí PROSINEC 2019

Měsíc prosinec je opět plný akcí, které jsme pro vás připravili, a to ani nepočítáme období samotných vánočních svátků a u dětí prázdniny.

Měsíc prosinec je opět plný akcí, které jsme pro vás připravili, a to ani nepočítáme období samotných vánočních svátků a u dětí prázdniny. V plánu máme opět vycházky s průvodcem, tentokrát pro naše vietnamské spoluobčany a také pro děti a rodinnými příslušníky po Starém Městě, kde je plno strašidel a dalších zajímavých pohádkových postav. Tradičně a nevyhnutelně v tomto období nás navštíví Mikuláš a jeho spolupracovníci s Mikulášskou nadílkou. Nezapomněli jsme rozhodně do programu zařadit vánoční vyrábění – co krásnějšího můžete v dnešní době udělat pro své milované, než jim vyrobit a zaslat originální vánoční přání! Jako každý rok na Štědrý večer se chystá téměř v každé rodině náš oblíbený kapr s bramborovým salátem, okolo spousta cukroví, pohádky v televizi nebo také krájení jablíček, vylévání olova atd.. Jak to mají ale na Ukrajině? Nevíte? Přijďte se podívat sami! V polovině měsíce, ještě než začne opravdu perné období posledních příprav Vánoc, jsme pro vás přichystali workshop vaření pod názvem Ukrajinské Vánoce, kde se můžete naučit nové recepty, ochutnat ukrajinskou vánoční kuchyni nebo se i dozvědět něco nového o jejich tamních zvycích či seznámit s našimi spoluobčany z Prahy 3. jak jinak než vánoční, a nesmíme ani zapomenout se pojistit před přejídáním s nutriční poradnou! Podívejte se, co jsme pro vás přichystali a pojďte s námi sdílet nové prožitky.

Co vlastně „prosinec“ znamená?
Slovo je nejspíš odvozeno od „prosiněti“ (problesknout), což můžeme chápat tak, že se jedná o měsíc, kdy slunce už jen občas prosvitne nebo probleskne mezi mraky. Nebo také může být odvozeno od „siný“ (modravý, šedivý), či od slova „prase“, z důvodu obvyklosti zabijaček v tomto období. Ještě další možností může být od „prosit“ v souvislosti s vánočním koledováním.
21. prosince nebo 22. prosince je zimní slunovrat. V tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce. Noc je nejdelší.
V římském kalendáři byl prosinec desátým měsícem (odvozeno v jiných jazycích december). Až v roce 153 př. n. l. byly přidány ještě další dva měsíce.
V církevním kalendáři, podle toho, na který den připadá Štědrý den, začíná poslední neděli v listopadu nebo první neděli prosince advent.
Pokud je 29., 30. nebo 31. prosince pondělí, budou připočítány tyto dny k prvnímu týdnu příštího roku. V takovém případě končí poslední týden v roce společně s poslední nedělí v prosinci. Takový rok má vždy 52 kalendářních týdnů.

Přílohy k článku